Araukaria CHILIJSKA


Wysyłka w 5 dni roboczych
  • Kurier GLS - 19 zł
Zadzwoń: 604 337 851
Cena
Ilość

Cechy produktu

Wysokość
20 cm - 30 cm
Pojemnik
C3
Wysokość docelowa
1.5 m - 2 m
Stanowisko
Półcieniste
Maksymalnie w paczce
6

Opis produktu

Araukaria chilijska to prawdziwy klejnot pośród drzew iglastych, które w naszym klimacie uprawiamy najczęściej jako domową roślinę doniczkową.

W naturze są bardzo dużymi, iglastymi, zimozielonymi drzewami, osiągającymi ponad 60 m wysokości, ale w uprawie doniczkowej nie przekraczają zwykle 1,5-2 m i to dopiero po kilku latach, gdyż rosną bardzo wolno. Mają dość charakterystyczny, stożkowy pokrój oraz odstające od pnia niemal pod kątem prostym i rosnące w równych okółkach gałęzie. Liście przybierają kształt trójkątnych, sztywnych, skórzastych, odstających w górnej części i lekko nachodzących na siebie blaszek, bardzo gęsto porastających pędy. Skórzaste liście pojawiają się też na pniu rośliny, nadając mu wygląd najeżonej zielonymi, sztywnymi, ostrymi kolcami 'smoczej skóry', co nawiązuje do prehistorycznego rodowodu araukarii, żyjącej na ziemi od ponad 200 milionów lat. Zwykle po 10 latach na końcach gałęzi zawiązują się szyszki - na okazach żeńskich z zalążkami na łuskach, na męskich zaś - z pylnikami. Dojrzewające w szyszkach nasiona są smaczne i pożywne.

Araukarie mogą wytrzymywać krótkie spadki temperatury do -15°C. W naszym klimacie ich uprawa w gruncie jest możliwa w rejonach nadmorskich, na Dolnym Śląsku i na zachodzie kraju (strefa 7). Przez pierwszych kilka lat najlepiej uprawiać je w pojemniku z drenażem na dnie i przepuszczalnym podłożem z dodatkiem gliny. Od wiosny do jesieni donica z araukarią powinna stać na zewnątrz, a przed nadejściem zimy trafić do chłodnego (temp. 0-5°C), widnego pomieszczenia. Po kilku latach możemy drzewko posadzić w gruncie i osłaniać przed mrozem.

Araukarie oprócz odpowiedniej temperatury i podwyższonej wilgotności powietrza, oczekują też widnego, ale osłoniętego przed bezpośrednim słońcem stanowiska, gdyż jako rośliny pochodzące z lasów nie lubią pełnego słońca. Należy też zapewnić im żyzne, próchnicze, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym odczynie pH, najlepiej przeznaczone do uprawy gatunków iglastych. Latem rośliny trzeba też systematycznie i dość obficie podlewać (nie tolerują przesuszenia) oraz zasilać wieloskładnikowymi nawozami pozbawionymi związków wapnia (najlepiej przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych), zimą natomiast trzeba pozwolić im przejść w stan spoczynku, zapewniając chłodne, widne stanowisko (np. chłodną werandę lub klatkę schodową) oraz zaprzestając nawożenia i ograniczając podlewanie.

Komentarze (0)
Polecam jak najbardziej, Juz posadzona sadzonka piekna
Aby móc dodać komentarz musisz się zalogować

Zapisz się do Newslettera!

I otrzymaj kod rabatowy -10% na swoje pierwsze zakupy

Twój adres e-mail

Kontakt

604 337 851

sklep@internetowyogrod.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00

Sobota: 9:00 - 13:00

Social Media

Facebook

Bezpieczne błyskawiczne płatności

Przesyłki nadawane dzięki

Sklep zrealizowany przez