Jodła kaukaska

5.0
30 - 50 cm
60 - 80 cm
80 - 100 cm
100 - 120 cm
120 - 140 cm
140 - 160 cm
160 - 180 cm

szt.
Formy płatności
Czas realizacji
- 8 dni roboczych
Dostawa
- 19,90 zł
Kontakt

Cechy produktu

Wysokość
30 - 50 cm60 - 80 cm80 - 100 cm100 - 120 cm120 - 140 cm140 - 160 cm160 - 180 cm
Pojemnik
C2Balot
Wysokość docelowa
7 - 10 m
Stanowisko
SłonecznePółcieniste
Maksymalnie w paczce
1221

Opis produktu

Jodła kaukaska w środowisku naturalnym może dorastać do nawet 20-30 m wysokości, a średnica pnia może dochodzić do nawet 2 m. Jednak w ogrodach przeważnie osiąga około 5-10 m wysokości. Jodła rośnie dość wolno – po 10 latach osiąga około 3 m wysokości i niecały metr szerokości. Drzewo to początkowo ma regularny, stożkowaty pokrój i wąską koronę, z czasem jednak pokrój staje się bardziej kolumnowy, a wierzchołek robi się spiczasty. Gałęzie jodły kaukaskiej rosną bardzo gęsto i niemal poziomo, łagodnie zwisając wzdłuż pnia. Pędy rosnące na wierzchołku skierowane są do góry. Szpilki jodły kaukaskiej są na gałązkach osadzone dwurzędowo, skośnie, bardzo gęsto i mają około 2-3 cm długości. Igły są sztywne, błyszczące i ciemnozielone, a od spodu mają dwa białe paseczki. Po roztarciu wydzielają charakterystyczny owocowo-cytrusowy zapach. Nie są kłujące. Co ciekawe drewno jodły nie wytwarza żywicy (posiada jedynie pęcherzyki żywiczne). Jodła kwitnie od kwietnia do maja, jest rośliną jednopienną, rozdzielnopłciową – to znaczy, że na jednym egzemplarzu znajdują się zarówno kwiaty męskie, jak i żeńskie. Kwiatostany męskie są kuliste i czerwonawe, żeńskie natomiast są nieco większe i mają barwę żółtozieloną. Jodła kaukaska wytwarza sztywne, stojące szyszki o cylindrycznym kształcie, które lekko zwężają się ku górze. Niedojrzałe szyszki mają kolor jasnozielony, z czasem stają się brunatnobrązowe. Przeważnie osiągają długość 15 cm (niekiedy dochodzą do 25 cm długości).

Jodły kaukaskie preferują stanowiska ciepłe, osłonięte, zaciszne i słoneczne lub lekko zacienione. Wymagają gleb żyznych, próchniczych, gliniastych, o odczynie kwaśnym lub lekko kwaśnym. Podłoże powinno być też dostatecznie wilgotne. Jodły najlepiej rosną w klimacie o dużej wilgotności powietrza, dlatego warto je sadzić w pobliżu stawów i oczek wodnych. Dostateczną wilgotność powietrza możemy zapewnić roślinie np. spryskując ją podczas podlewania. Jodły bardzo źle reagują na suche i zanieczyszczone powietrze, źle znoszą także susze i upały. Są dość odporne na mróz, jednak wrażliwe na gwałtowne zmiany i wahania temperatury. Ponadto dość wcześnie rozpoczynają wegetację i młode pędy mogą być narażone na wczesnowiosenne przymrozki. Z tego względu jodły kaukaskie nadają się do uprawy jedynie w cieplejszych rejonach naszego kraju.

Jodła kaukaska to roślina bardzo malownicza, która najpiękniej prezentuje się posadzona pojedynczo w wyeksponowanym miejscu. Większe odmiany polecane są głównie do dużych ogrodów. Jodły ładnie wyglądają posadzone w parkach lub w nasadzeniach zieleni miejskiej. Drzewa te bardzo dobrze prezentują się przy stawach i w pobliżu oczek wodnych, które dodatkowo podwyższają wilgotność powietrza, co niewątpliwie służy jodłom. Karłowe, wolno rosnące odmiany jodły kaukaskiej nadają się także do mniejszych ogrodów, można je sadzić na skalniakach czy w alpinariach.

Młode okazy jodeł stosowane są jako choinki na Boże Narodzenie. Drzewka te są najbardziej wytrzymałe ze wszystkich bożonarodzeniowych drzewek. Igły jodeł zasychają i nie opadają, w związku z tym jodłowa „choinka” może stanowić ozdobę przez wiele tygodni (nawet do dwóch miesięcy). Jodła ceniona jest ze względu na swoją trwałość oraz walory estetyczne i szlachetny wygląd. Ponadto igły są elastyczne, miękkie i nie kłują – sprawdzą się w domach z małymi dziećmi. Jodła nie wydziela zapachu, dlatego jest bardziej polecana dla alergików niż intensywnie pachnące świerki.

Opinie klientów

5/5 5
4/5 4
3/5 3
2/5 2
1/5 1
Podziel się swoją opinią!
Jeśli masz ten produkt, możesz pomóc innym kupującym dokonać odpowiedniego wyboru, dodając swoją opinię.
Najpierw musisz się zalogować lub kliknąć link do wystawiania opinii z maila.

Opinie weryfikujemy dowodem zakupu, dzięki czemu masz pewność, że klienci zapoznali się z tym produktem
wszystko ok polecam, piekny iglak, Choinka prześliczna., piękna choinka !, wszystko zgodnie z opisem. polecam bardzo:), Wszystko w porządku. Polecam., Sadzonka nawet większa niż przypuszczałam., przyszło w dobrym stanie :), Jestem bardzo zadowolona z zakupu, Bardzo ładne i zdrowe drzewka, dobrze zabezpieczona przesyłka, teraz tylko czekać, czy się przyjmą., Zgodnie z ofertą. Poleca., Dobrze zapakowane, gęste, zdrowe drzewko., Piękne drzewko, zgodnie z opisem .Dodrze zapakowane do przesyłki .Szczerze polecam., Piękna jodła . Profesjonalnie i sprawnie. Polecam ., Kupiłam już kilka tych drzewek, ale dzisiaj przyszła kolejna przesyłka i też zachwyca .Polecam ., Bardzo ładne drzewko, dobrze zapakowane. Teraz patrzę jak się przyjmuje, Bardzo ładne drzewko, dobrze zapakowane. Polecam., ładne sadzonki,dobrze zabezpieczone do wysyłki.Polecam w 100%, Dorodna i dobrze ukorzeniona sadzonka. Polecam!, Sadzonki w b. dobrym stanie, przyjęły się.

Zapisz się do Newslettera!

I otrzymaj kod rabatowy -10% na swoje pierwsze zakupy

Kontakt

604 337 851

sklep@internetowyogrod.pl

Godziny otwarcia

Poniedziałek - piątek: 9:00 - 17:00

Sobota: 9:00 - 13:00

Social Media

Facebook

Bezpieczne błyskawiczne płatności

Przesyłki nadawane dzięki

GLS

Sklep zrealizowany przez

LiteVar.shop