Czereśnia VEGA

Nowy produkt

198 Przedmioty

15,90 zł

Więcej informacji

Czereśnia 'Vega' - wysokość 160-190 cm, z gołym korzeniem

Drzewo to charakteryzuje się dużą siłą wzrostu, szczególnie zaraz po posadzeniu. Dlatego też należy ją odrobinę osłabiać poprzez podkładki karłowe lub półkarłowe. Również konary będą dosyć mocne. Korona uformuje się wyniośle, ale przy tym wszystkim luźno.

Czereśnie zradzane przez Vegę są przede wszystkim smaczne. Zachwycają też ogólnie swoim wyglądem zewnętrznym oraz wagą wahającą się na granicy 7,5–9,0 g, dzięki czemu zalicza się je do jednych z największych wśród wszystkich odmian. W kształcie są sercowate. Ciekawa jest również ich skórka – żółta, ale praktycznie w całości (ok. 90%) pokryta karminowym rumieńcem przypominającym rozmyte kreseczki. Miąższ z kolei ma kolor jasnożółty i jest niezwykle soczysty i twardy (z racji tego, że Vegę zalicza się do chrząstek). Pestka okazuje się dosyć duża i prawie okrągła. Szypułka zaś jest krótka i całkiem masywna oraz słabo ordzawiona.

Vega zaczyna owocować już w drugi rok po posadzeniu. Należy do odmian czwartego i piątego tygodnia dojrzewania. Oznacza to, że czereśnie pojawią się mniej więcej pod koniec czerwca lub na początku lipca. Trzeba na nie bardzo uważać, ponieważ są niezwykle delikatne – bardzo łatwo się odgniatają, a przy deszczach z łatwością pękają. Warto zapamiętać też odpowiednie dla tej rośliny zapylacze, np. odmiany Karesova czy Hedelfińska.

Odmiana ta wymaga gleby głębokiej przepuszczalnej i przewiewnej, a przy tym wszystkim jeszcze żyznej, niekwaśnej i niezbyt wilgotnej. Pod żadnym pozorem nie można próbować sadzenia jej w gruncie suchym, piaszczystym i ciężkim. Uważajmy też na poziom wód gruntowych, który nie powinien przekroczyć 2 m (licząc od powierzchni ziemi).

Najistotniejsze jest to, że Vega świetnie radzi sobie z niskimi temperaturami. Notuje się też dobrą odporność na choroby kory i drewna, choć niektóre źródła podają, że odmiana ta może ulec rakowi bakteryjnemu. Jej sporą wadą jest też podatność na brunatną zgniliznę drzew pestkowych, przez którą będzie wymagała starannych oprysków.

Drzewko 2 letnie na podkładce COLT

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

drzewa owocowe pestkowe

forma

drzewo

siła wzrostu

wzrost typowy dla gatunku

pokrój

drzewiasty rozłożysty

docelowa wysokość

od 3 m do 5 m

barwa liści (igieł)

ciemnozielone

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

pojedyncze

barwa kwiatów

białe

pora kwitnienia

kwiecień

owoce

czerwone
żółte
jadalne

pora owocowania

czerwiec
lipiec

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża

odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

piaszczysta
próchniczna
gliniasta

strefa

6b

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie