Żywotnik zachodni Tuja GOLDEN GLOBE 40 cm

Nowy produkt

150 Przedmioty

12,50 zł brutto

Więcej informacji

Żywotnik zachodni 'Golden Globe' - wysokość 40 cm, pojemnik C3 (3 litry)

Wolno rosnąca odmiana żywotnika zachodniego ‘Golden Globe’ należy do grupy krzewów iglastych o pokroju kulistym. Swoją formę roślina zawdzięcza temu, że nie tworzy przewodnika, a wszystkie jej pędy rosną równorzędnie i w podobnym tempie. Po 10 latach uprawy dorasta do 0,8 metra średnicy. Rolę liści u żywotników pełnią krótkie, łuskowate i tempo zakończone igły przylegające do silnie spłaszczonych gałązek. Igły na młodych przyrostach są jasno żółte, później złociste, a w okresie zimowym tylko lekko miedziane. Na krótkich rozgałęzieniach bocznych pędów u starszych okazów mogą pojawiać się małe szyszeczki, zbudowane z 4-5 par żółtawych łusek. W miarę dojrzewania szyszki brązowieją i powoli wysychają. Gdy już całkiem dojrzeją, łuski się rozchylają i uwalniają drobne nasiona – zimowy przysmak małych ptaków.

Żywotnik zachodni ‘Golden Globe’ najlepiej rośnie na glebach żyznych i zasobnych w wodę, preferuje klimat chłodny i wilgotny. Odmiana powinna być sadzona na stanowisku słonecznych, ewentualnie może rosnąć tylko w lekkim ocienieniu, bowiem na brak słońca reaguje utratą intensywnej, złocistej barwy łusek. Rośliny zwykle rosną zdrowo i prawie nigdy nie są atakowane przez szkodniki, bardzo rzadko ulegają porażeniu przez choroby grzybowe. Krzewy doskonale znoszą niskie temperatury występujące zimą w naszym klimacie, natomiast niejednokrotnie cierpią z powodu suszy. Pomimo, że żywotniki są tolerancyjne na zanieczyszczenie powietrza, lepiej nie sadzić ich w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwych ulic.

Roślina ta nadaje się do sadzenia w ogrodach przydomowych, wzdłuż szerokich alejek w parkach oraz do tworzenia wszelkich barwnych kompozycji ogrodowych. Bardzo atrakcyjnie prezentują się starsze okazy w okresie Bożego Narodzenia, przybrane kolorowymi lampkami lub świątecznymi ozdobami.

grupa roślin

iglaste

grupa użytkowa

iglaste

forma

krzew

siła wzrostu

roślina wolnorosnąca

pokrój

kulisty

docelowa wysokość

od 0,5 m do 1 m

barwa liści (igieł)

żółte, złociste

zimozieloność liści (igieł)

igły zimozielone

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

pH podłoża

odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

przeciętna ogrodowa

strefa

5b

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie