Świerk pospolity NIDIFORMIS 20/25 cm

Nowy produkt

200 Przedmioty

14,00 zł brutto

Więcej informacji

Świerk pospolity 'Nidiformis' - wysokość 20/25 cm, pojemnik C2

Karłowa odmiana świerka pospolitego, która wytwarza półkulistą koronę - płasko zakończoną lub czasem wklęśniętą, nie wytwarzającą przewodnika. Roślina wytwarza liczne, rosnące lekko ukośnie do góry lub poziomo gałęzie, które leżą gęsto jedne na drugich, wyraźnie się skracając ku szczytowi rośliny. Pędy pokryte są krótkimi – 1 cm - igłami w zielonym odcieniu. Roślina szczególnie atrakcyjnie wygląda wiosną, gdy wypuszcza długie, nawet 7 cm młode przyrosty w świeżym, soczyście zielonym kolorze.

Iglak silniej przyrasta na szerokość niż na wysokość, rozrastając się do 2 m szerokości i 1 m wysokości. Cały proces jednak trwa wiele lat, gdyż 10-letnie okazy mają zaledwie 40 cm wysokości i 100 cm szerokości.

Iglak lubi stanowiska w pełnym słońcu, w zacisznych miejscach, gdzie nie wieją silne wiatry. Świerk pospolity toleruje niewielkie zacienie, może rosnąć więc także w półcieniu. Odpowiada mu wilgotne powietrze, dobrze będzie się czuł w niedalekiej odległości od zbiorników wodnych. Świerki pospolite dobrze radzą sobie na przeciętnych glebach, byle były one wilgotne. Najlepiej rosną na żyznych glebach o lekko kwaśnym lub kwaśnym pH. Warto wiedzieć, że rośliny mają tendencję do zakwaszania podłoża wokół siebie - ta ich zdolność przydać się może na wrzosowiskach, które przeważnie tworzymy sztucznie za pomocą torfu. Drzewo jest mrozoodporne na terenie całego kraju, ale źle reaguje na zanieczyszczone i suche miejskie powietrze.

Roślina najciekawiej prezentuje się posadzona w wyeksponowanym miejscu, gdzie będzie mogła bez przeszkód rozbudowywać swoją półkulistą bryłę. Można stosować ją także jako roślinę okrywową. Jeśli chcemy stworzyć rabatę z udziałem 'Nidiformis', obsadźmy ją niskimi zielonymi jałowcami czy irgami poziomymi lubkwitnącymi roślinami.

grupa roślin

iglaste

forma

małe drzewo lub duży krzew

siła wzrostu

roślina wolnorosnąca (karłowa)

pokrój

półkulisty

docelowa wysokość

od 0,5 m do 1 m

barwa liści (igieł)

jasnozielone

zimozieloność liści (igieł)

igły zimozielone

nasłonecznienie

stanowisko półcieniste, stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne
roślina tolerancyjna

ph podłoża

odczyn kwaśny
odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

przeciętna ogrodowa
próchniczna
roślina tolerancyjna

strefa

4

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie