Sosna LIMBA 90 cm 7-LETNIA

Nowy produkt

197 Przedmioty

72,00 zł brutto

Więcej informacji

Sosna Limba - wysokość 90 cm, pojemnik C7,5

Sosna Limba to duże i długowieczne drzewo iglaste dorastające do 20 m wysokości. Rośnie jednak wolno, gdyż po 10 latach osiąga ok. 1-1,5 m wysokości. Iglak początkowo posiada regularny, stożkowaty pokrój, z wiekiem jednak zaokrągla się i przyjmuje kopulasty czy nawet jajowaty pokrój. Limba długo (ok. 10 -15 lat) zasłania pień od samej nasady za pomocą gęsto ułożonych, rozrośniętych, kierowanych łukowato ku górze konarom. Konary te porastają średniej długości (6-8 cm) sztywne, kłujące igły w srebrno-zielonym odcieniu. Igły zebrane są po pięć w pęczku (sosna pięcioigielna). Drzewo posiada dobrze rozbudowany system korzeniowy, dzięki czemu pomimo sporych rozmiarów, nie jest przewracane przez silne wiatry.

Roślina jest wybitnie światłożądna, lubi stanowiska w pełnym słońcu, ale o dużej wilgotności powietrza. Oznacza to, że najlepiej czuje się w pobliżu zbiorników wodnych, gdzie woda swobodnie paruje. Dobrze znosi zanieczyszczone miejskie powietrze. Przed posadzeniem jej w ogrodzie należy rozważnie wybrać dla niej miejsca, gdyż nie toleruje przesadzania. Jest tolerancyjna co do podłoża, rośne na glebach o odczynie od zasadowego po kwaśne, lecz najlepiej czuje się na lekko kwaśnej, wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej, świeżej glebie. Jest całkowicie mrozoodporna i odporna na choroby sosen pięcioigielnych.

Roślina ze względu na swoją miłość do słońca i zwarty pokrój doskonale prezentuje się jako soliter, gdzie równomiernie nasłoneczniona nie będzie gubiła dolnych gałęzi. Jeśli chcemy stworzyć kompozycję z jej udziałem, obsadźmy ją płożącymi jałowcami (łuskowatym ‘Holger’ czy rozesłanym ‘Bonin Isles’), irgami (np. poziomą czy wczesną) i kwitnącymi wrzosami i wrzoścami.

grupa roślin

iglaste

pokrój

szerokostożkowy

docelowa wysokość

od 3 m do 5 m

barwa igieł

szarozielone

zimozieloność igieł

igły zimozielone

owoce

szyszki

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

ph podłoża

odczyn kwaśny

rodzaj gleby

przeciętna ogrodowa

strefa

4

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie