Śliwa HERMAN

Nowy produkt

199 Przedmioty

15,00 zł brutto

Więcej informacji

Śliwa 'Herman' - wysokość 160-190 cm, z gołym korzeniem

Odmiana ta będzie rosła bardzo silnie. Wytworzone przez nią korony uformują się w miarę kuliście, choć jednocześnie luźno. Będą przy tym dosyć zagęszczone, a pędy ułożą się względem przewodnika pod dużymi kątami. Pędy jednoroczne z kolei staną się bordowe od strony, od której świeci na nie słońce; ogólnie zaś będą zielone, choć pokryte bordowymi kropkami.

Herman to odmiana częściowo samopłodna, co oznacza, że obecność w pobliżu odpowiednich zapylaczy wzmocni jej plenność. Przykładowo mogą to być takie drzewa jak Amers lub Čačanska Rana.

Śliwki pochodzące od tej odmiany będą niezwykle podobne do tych zradzanych przez Ruth Gerstetter – zarówno pod względem owalnego kształtu, jak i koloru. Co się zaś jego tyczy, to okażą się lepiej wybarwione – skórka będzie mocno bordowa, pokryta intensywnym fioletowo-niebieskim nalotem woskowym, który z kolei z czasem znika z owoców jego niemieckiej odmiany siostrzanej. Miąższ zaś będzie świetnie odchodził od pestki, a kolejną cechą, która spodoba się konsumentom, okaże się jego delikatny i lekko kwaskowaty smak. Za małą wadę tych śliwek można uznać jedynie ich średnią wielkość (waga średnia: 32 g).

Owoce śliwy Herman mają tendencję do nierównomiernego dojrzewania i przedwczesnego opadania, tak więc powinno się nastawić na zbiór co najmniej dwukrotny. Ogólnie dojrzałość zbiorcza przypada na połowę lipca, około trzy dni później niż w wypadku Ruth Gerstetter. Gdy zerwiemy je na czas, to będą mogły poleżeć kilka dni i dobrze zniosą transport, najczęściej jednak spożywa się je bezpośrednio po oberwaniu.

Aby owoce Hermana zachwycały swoim smakiem należy uprawiać to drzewo na glebach żyznych i nawadnianych. Jeżeli zasadzimy je na podkładce silnie rosnącej i odpowiednio pielęgnowanej, to śliwki mogą wyrosnąć nawet do 40 g. Jeśli z kolei posłużymy się podkładką karłową, która wzmaga obfitość zbiorów, to mogą one drobnieć. Drzewo to okazuje się wytrzymałe na mróz, choć zdarza się, że jednoroczne pędy, które nie zdążą zdrewnieć przed nadejściem zimy, przemarzną.

Warto nadmienić, że jest odmiana polecana i do sadów towarowych, i do amatorskich. A to dlatego, że da się ją niezwykle łatwo formować, a do uzyskania wymarzonego kształtu korony nie potrzeba praktycznie w ogóle wysiłku.

Drzewko 2 letnie na podkładce AŁYCZA

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

drzewa owocowe pestkowe

forma

drzewo

siła wzrostu

roślina szybkorosnąca

pokrój

drzewiasty rozłożysty
kulisty

docelowa wysokość

od 3 m do 5 m

barwa liści (igieł)

ciemnozielone

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

pojedyncze

barwa kwiatów

białe

pora kwitnienia

kwiecień

owoce

jadalne

pora owocowania

lipiec

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża

odczyn lekko kwaśny
odczyn zasadowy

rodzaj gleby

próchniczna
gliniasta

strefa

6a

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie