Porzeczkoagrest JOSTA szczepiony agrest bezkolcowy 120 cm

Nowy produkt

200 Przedmioty

16,00 zł brutto

Więcej informacji

Porzeczkoagrest 'Josta' - wysokość 120 cm, z gołym korzeniem

Porzeczkoagrest jest pyszną krzyżówką agrestu z porzeczką czarną. Krzew wyglądem przypomina porzeczkę czarną, ma nieco masywniejsze pędy i osiągają dużo większą wysokość (do 2 m wysokości). Roślina ta nie posiada kolców.

Kwitnie tak samo wcześnie jak agrest i porzeczka, kwiaty są drobne, podobne do kwiatów porzeczki czarnej. Owoce również do złudzenia przypominają owoce porzeczki, tyle że są o wiele większe. Skórka porzeczkoagrestu jest ciemna, a miąższ jak u agrestu jasny. Owoce dojrzewają w drugiej połowie lipca.

Porzeczkoagrest zawiera sporo biologicznie aktywnych substancji, m.in.: pektyny, cukry, kwasy organiczne, prowitaminę A, witaminy z grupy B, witaminę C i P. Spożywanie świeżych lub przetworzonych owoców zaleca się w przeziębieniu, grypie, anginie. Owoce porzeczkoagrestu mają głównie znaczenie dietetyczne. Z owoców robimy soki, kompoty, dżemy, nalewki, wina. Doskonale nadaje się do deserów i ciast. Owoce można suszyć i dodawać do herbatek owocowych.

Porzeczkoagrest jest wyjątkowo mało wybredny i udaje się na każdej glebie umiarkowanie wilgotnej, nie znosi natomiast ziem podmokłych, bardzo kwaśnych, oraz czystych, jałowych piasków. Lubi stanowiska słoneczne. Jest bardzo wytrzymały na mróz, nie wymaga okrywania na zimę.

Ponieważ krzewy porzeczkoagrestu mają tendencję do nadmiernego zagęszczania się, co niekorzystnie wpływa na ich owocowanie, bez względu na usuwanie starych pędów, winniśmy systematycznie je prześwietlać, usuwając część gałęzi.

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

krzewy owocowe

forma

krzew

siła wzrostu

wzrost typowy dla gatunku

pokrój

kulisty

docelowa wysokość

od 1 m do 2 m

barwa liści (igieł)

ciemnozielone

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

kwiatostan

barwa kwiatów

białe
beżowe

pora kwitnienia

kwiecień

owoce

czarne
jadalne
kuliste

pora owocowania

lipiec
sierpień

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

strefa

5b

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie