Morela WCZESNA Z MORDEN

Nowy produkt

199 Przedmioty

16,50 zł brutto

Więcej informacji

Morela Wczesna z Morden - wysokość 160 cm, z gołym korzeniem

Drzewo to charakteryzuje się dosyć dużą siłą wzrostu. Niezmiernie ciekawa jest wytwarzana przez nie korona, która jest dosyć specyficzna, a przez to i łatwo rozpoznawalna. Jest ona zarówno szeroka oraz rozłożysta, jak i spłaszczona, a na dodatek raczej słabo zagęszczona. Pędy jednoroczne wyrastają na grube i długie, a także nabierają jasnobrązowego koloru. Liście z kolei ubarwią się na odcień jasnej zieleni, ale przy wierzchołkach pędów będą czerwone. Kwiaty Wczesnej w okresie kwitnienia pełnią funkcję zdecydowanie ozdobną przez wzgląd na swój duży rozmiar i piękny różowy kolor.

Morele należące do tej odmiany są równie charakterystyczne, co pokrój samego drzewa. Owoce są owalne, o silnie spłaszczonych bokach, a na końcu mają wyraźny czubek. Ogólnie ich skórka jest soczyście pomarańczowa i widocznie omszona, dosyć gruba, ale przy tym miękka. Ciekawe jest to, że pokrywa się ona lekko kropkowanym rumieńcem w góra 10%, a najczęściej – w ogóle. Tak samo interesujący jest sam miąższ – koloru pomarańczowego, umiarkowanie soczysty, ale za to w miarę słodki i o ciekawej melonowatej konsystencji. Poza tym będzie on odstawał od pestki. Wagowo owoce Wczesnej z Morden kształtują się na poziomie 30–50 g.

Roślina ta należy do grupy samopylnych, ale zauważa się, że obecność w pobliżu innych odmian jest w stanie zwiększyć jej plenność, która i tak jest wysoka. Wczesna z Morden owocuje i na długo-, i na krótkopędach, a zaczyna to robić już w drugi rok po posadzeniu.

Odmiana ta zaczyna dojrzewać w połowie lipca. Zazwyczaj w podobnym czasie, co Early Orange. Jednak przybliżony termin dla centralnej Polski to okres między 23 lipca a 3 sierpnia. Ważnym jest, że Wczesna nie ma skłonności do pękania w trakcie deszczów i bardzo dobrze nadaje się na transport. Niestety, ma jedną wadę – jej owoce łatwo opadają z drzew.

Drzewo to można określić jako praktycznie mrozoodporne. Okazuje się bowiem, że jest ono w stanie znieść temperaturę do -35°C. Tak samo świetnie z zimowym chłodem czy wiosennymi przymrozkami poradzą sobie pąki kwiatowe. Oprócz tego jest to odmiana mało wrażliwa na choroby.

Morela ta nada się i do bezpośredniego spożycia, i na przetwory. Bardzo chętnie robi się z niej także kompoty, ponieważ jej owoce się w nich nie rozlatują – skórka nie pęka, a ścisły i mało włóknisty miąższ się nie rozchodzi

Drzewko 2 letnie na podkładce AŁYCZA

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

drzewa owocowe pestkowe

forma

drzewo

siła wzrostu

wzrost typowy dla gatunku

pokrój

stożkowy

docelowa wysokość

od 3 m do 5 m

barwa liści (igieł)

ciemnozielone

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

pojedyncze

barwa kwiatów

białe
różowe

pora kwitnienia

kwiecień

owoce

pomarańczowe
jadalne

pora owocowania

lipiec

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża

odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

próchniczna

strefa

6a

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie