Brzoza brodawkowata YOUNGII szczepiona 170 cm

Nowy produkt

41 Przedmioty

47,00 zł

Więcej informacji

Brzoza brodawkowata 'Youngii' - wysokość 170 cm, pojemnik C3

Brzoza brodawkowata 'Youngii' jest wolno rosnącym drzewem, dorastającym rzadko do 10 m wysokości. 'Youngii' to odmiana o malowniczej, parasolowatej, szerokiej, często nieregularnej koronie, o gęsto ułożonych, mocno przewisających gałęziach i cienkich, wiotkich, przewisających pędach. Kora na pniach i starszych gałęziach jest kredowobiała, na starszych drzewach, w dolnej części pnia gruba, głęboko spękana i niemalże czarna. W wyższych partiach pnia i na starszych gałęziach kora jest przeważnie gładka, biała i łuszczy się charakterystycznie, okrężnie, cienkimi płatami. Młode przyrosty cienkie, nagie, szorstkie, gęsto pokryte twardymi, białymi brodawkami. Pąki okryte zwykle 5-6 łuskami. Liście ułożone na pędach skrętolegle. Nagie, niekiedy nieco szorstkie, pojedyncze, ogonkowe, o długości 3-7 cm, jajowatoromboidalne, o szerokiej, klinowatej nasadzie, z ostrym, nieco wydłużonym wierzchołkiem, nierównomiernie, podwójnie piłkowane. Górna strona blaszki liściowej – zielona, spodnia strona jaśniejsza. Wiosną młode liście są jasnozielone, nieco lepkie, o przyjemnym zapachu, jesienią pięknie przebarwiają się na złocisto-żółty kolor, a na zimę opadają.

Brzozy to rośliny jednopienne. Kwiaty brzozy są wiatropylne, rozdzielnopłciowe, zebrane w wydłużone, kotkowate kwiatostany. Kwiaty męskie – pręcikowe, w baziach, które wykształcają się już jesienią i zimują na krótkopędach. Kwiaty żeńskie, zwisające na szypułkach, zimują w pączkach, z których wyrastają wiosną na bocznych krótkopędach, wraz z rozwijającymi się liśćmi. Brzoza kwitnie na przełomie kwietnia i maja. Po zapyleniu kwiatów i zapłodnieniu, od lipca do początku września zawiązują się drobne, spłaszczone owoce (orzeszki), opatrzone dwoma błonkowatymi skrzydełkami, osadzone w katach 3-klapowych łusek, zebrane w wydłużonych, walcowatych owocostanach o długości 3-4cm, rozsypujących się po dojrzeniu.

Brzoza brodawkowata 'Youngii' najlepiej rośnie na słonecznych stanowiskach. Jest odporna na suszę, ale ze względu na płytki system korzeniowy, może zasychać i zamierać przy gwałtownym spadku wód gruntowych. Brzoza jest gatunkiem całkowicie mrozoodpornym.

Brzoza brodawkowata 'Youngii' to doskonała roślina ozdobna, polecana do ogrodów, parków i zieleni osiedlowej. W miastach doskonała do większych zespołów zieleni np. parków czy zieleńców, głownie jako soliter lub w grupach roślinnych. Nieodpowiednia do sadzenia przy ulicach i na terenach o wysokim poziomie zanieczyszczeń. Doskonale wygląda sadzona nad zbiornikami wodnymi, nad którymi malowniczo się pochyla i zwiesza.

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie