Jabłoń ELIZA

Nowy produkt

200 Przedmioty

14,50 zł brutto

Więcej informacji

Jabłoń 'Eliza' - wysokość 160-190 cm, z gołym korzeniem

Drzewa tej odmiany rosną umiarkowanie lub słabo, tworzą rozłożystą, niezbyt szeroką koronę, o konarach odstających od przewodnika pod szerokimi kątami i pędami ze skłonnością do przewisania. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie – zwykle w 3-4 roku po posadzeniu. Do dobrego wybarwienia i wzrostu owoców wymagają silnego cięcia prześwietlającego i odmładzającego. Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i maj. ‘Elise’ to odmiana obcopylna, do prawidłowego, obfitego owocowania wymaga odmian zapylających, dla tej odmiany są to m.in.: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Gloster’, ‘Golden Delicious’, ‘Szampion’. Sama może być dobrym zapylaczem dla innych odmian jabłoni, takich, jak: ‘Alwa’, ‘Elstar’, ‘Gala Must’, ‘Golden Delicious Reinders’, ‘Jonagold’, ‘Koksa Pomarańczowa’, ‘Ligol’.

‘Elise’ to odmiana wczesnozimowa – owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Nie opadają, przetrzymane na drzewach do połowy października – pięknie się wybarwiają i nadają się do bezpośredniej konsumpcji. W przechowalni dobrą jakość zachowują do grudnia, a przechowywane w chłodni są na rynku niekiedy nawet do kwietnia. Jabłka odmiany ‘Elise’ są średniej wielkości lub duże, kulisto-stożkowate, lekko żebrowane przy kielichu. Mają błyszczącą, nieco szorstką w dotyku, suchą, zielonkawą skórkę, niemalże całkowicie pokrytą karminowoczerwonym, rozmyto-paskowanym rumieńcem oraz licznymi, dość dużymi, jasnoszarymi przetchlinkami. Miąższ owoców jest zielonkawobiały z kremowym odcieniem, zwarty, o dużej jędrności, soczysty, lekko aromatyczny, słodki, delikatnie kwaskowaty, smaczny.

Odmiana średnio wrażliwa na mróz, może ucierpieć, gdy temperatury spadną poniżej -25°C. Mało podatna na parcha jabłoni i mączniaka, natomiast wrażliwa na zarazę ogniową, raka jabłoni i gumowatość drewna (szczególnie po ostrzejszych zimach) oraz gorzką plamistość podskórną.

Drzewko 2 letnie na podkładce M-26 (półkarłowe)

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

drzewa owocowe ziarnkowe

forma

drzewo

siła wzrostu

wzrost typowy dla gatunku

pokrój

szerokostożkowy

docelowa wysokość

od 3 m do 5 m

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

pojedyncze

barwa kwiatów

białe
różowe

pora kwitnienia

maj

owoce

czerwone
jadalne

pora owocowania

wrzesień

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża

odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

piaszczysta
gliniasta

strefa

6b

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie