Grusza LUKASÓWKA

Nowy produkt

199 Przedmioty

14,50 zł

Więcej informacji

Grusza 'Lukasówka' - wysokość 160-190 cm, z gołym korzeniem

Jej drzewa rosną silnie, tworząc kulisto-jajowatą lub stożkowatą w młodości, w późniejszym wieku kulistą, luźną koronę, o lekko zwisających gałęziach. Owocowanie rozpoczynają dość wcześnie, zwykle w 4-5 roku po posadzeniu, owocują średnio obficie, corocznie. Owoce osiągają dojrzałość zbiorczą na przełomie września i października. Przed zbiorem owoce mogą opadać. Po zbiorze mogą być przechowywane do końca listopada, w chłodni - do kwietnia. Gruszki mają dość delikatną, lekko błyszczącą, zielonkawożółtą, gładką skórkę, z lekkim, bladym, karminowym rumieńcem i bardzo drobnymi ordzawieniami, w postaci plamek. Jajowato-owalne owoce są duże lub bardzo duże (niekiedy trochę nieregularne), wyrównane co do wielkości i kształtu (8x9,5 cm) i osiągają masę 180-220 g. Ich smaczny miąższ jest biały, średnioziarnisty, słodko-winny, lekko aromatyczny, półmasłowy.

Odmiana obcopylna, do obfitego owocowania przydaje się sąsiedztwo odmian zapylających, np. ‘Bonkreta Williamsa’, ‘Faworytka’, 'Gujot', ‘Komisówka’, 'Trewinka'. Odmiana ta wykazuje jednak skłonność do partenokarpii, co oznacza, że nawet przy braku zapylaczy możliwe jest wykształcenie owoców, bez konieczności zapylenia. 'Lukasówka' jest triploidem, co oznacza, że jej pyłek nie ma zdolności zapylających dla innych odmian.

Kwitnienie, w zależności od pogody, przypada na koniec kwietnia i początek maja. A jej kwiaty są dość wytrzymałe na wiosenne przymrozki. Najlepiej rośnie na glebach dostatecznie wilgotnych i żyznych. Odmiana dość wrażliwa na mróz (wymaga stanowisk bardziej zacisznych i osłoniętych niż inne odmiany grusz), wrażliwa na parcha.

Ze względu na atrakcyjne owoce, doskonałe również na przetwory, odmiana może być z powodzeniem uprawiana w ogrodach przydomowych i działkowych. Należy jednak pamiętać o regularnym kontrolowaniu zdrowotności drzew i ewentualnej ochronie przeciw parchowi.

Drzewko 2 letnie na podkładce GRUSZA KAUKASKA

grupa roślin

owocowe

grupa użytkowa

drzewa owocowe ziarnkowe

forma

drzewo

siła wzrostu

roślina szybkorosnąca

pokrój

kulisty

docelowa wysokość

od 5 m do 10 m

barwa liści (igieł)

jasnozielone

zimozieloność liści (igieł)

liście opadające na zimę

rodzaj kwiatów

pojedyncze

barwa kwiatów

białe

pora kwitnienia

kwiecień

owoce

żółte
zielone
jadalne

pora owocowania

październik

nasłonecznienie

stanowisko słoneczne

wilgotność

podłoże umiarkowanie wilgotne

ph podłoża

odczyn lekko kwaśny

rodzaj gleby

próchniczna
gliniasta

strefa

6b

Przesyłki są profesjonalnie zabezpieczane na czas transportu, dzięki czemu towar dochodzi na miejsce w idealnym stanie